decorlabs.pl

+48 531 234 926

Darmowa dostawa od 299zł

[email protected]

Czy można kłaść tapetę na tapetę? Porady eksperta 0
Czy można kłaść tapetę na tapetę? Porady eksperta

Faktem jest, że czas odgrywa bardzo ważną rolę podczas remontu, a także wprowadzania drobnych zmian. Na zaplanowanie, a następnie skuteczne wdrożenie zmian trzeba poświęcić niekiedy nawet kilka miesięcy. Nic zatem dziwnego, że wiele osób poszukuje metod skracających czas trwania prac remontowych w domu. Jednym z kuszących pomysłów na przyśpieszenie remontu jest przyklejenie nowej tapety na starą.  Czy można położyć tapetę na tapetę? Jakie wady może nieść za sobą to działanie? Zachęcamy do lektury poniższego wpisu i poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie!

Czy można przykleić tapetę na tapetę?

Czy można kłaść tapetę na tapetę? Na to pytane można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: to zależy. Nie zawsze przyklejenie nowej tapety na starą będzie właściwym wyborem — niekiedy działanie to nie przyśpieszy prac, a jedynie je wydłuży, dodatkowo doprowadzając do zmarnowania materiałów. Kluczowym czynnikiem jest stan, a także rodzaj poprzedniej tapety. Kiedy można przykleić tapetę na tapetę? 

Klejenie nowej tapety na starą tapetę — kiedy jest możliwe?

Istnieją pewne sytuacje, w których przyklejenie nowej tapety na starą może być właściwą opcją i faktycznie przyśpieszy prace remontowe. Przede wszystkim, jeśli ściany są gładkie, pozbawione widocznych uszkodzeń i nierówności, istnieje większa szansa na uzyskanie zadowalających efektów. 

Nową tapetę można położyć na starą jedynie w przypadku, gdy była ona cienka, a także gładka i pozbawiona wytłoczeń — w przeciwnym razie mogłyby się one nieestetycznie odznaczać. Konieczne jest także to, aby stara tapeta była w dobrym stanie, pozbawiona pęknięć i przylegała do ściany. 

Jeżeli chcesz przykleić nową tapetę na starą, zadbaj o to, aby były one zbliżone do siebie kolorystycznie — dzięki temu końcowy efekt będzie nie tylko zadowalający, ale i estetyczny. 

Zobacz również: Jak wykorzystać resztki tapety?

W tych przypadkach najpierw pozbądź się starej tapety!

W wielu przypadkach konieczne jest usunięcie starej tapety przed przystąpieniem do klejenia nowej warstwy. Szczególnie jest to istotne, gdy na ścianach występują wady wymagające naprawy, takie jak pęknięcia czy odpryski. Stara tapeta wykonana z tkaniny lub winylu, posiadająca głęboko wytłoczone wzory, może negatywnie wpłynąć na wygląd i trwałość nowej tapety.

Dodatkowo, jeśli stara tapeta odchodzi od ściany lub tworzą się na niej pęcherzyki powietrza, naklejenie nowej warstwy nie naprawi powstałych wcześniej uszkodzeń. Tak jak już wspomnieliśmy, jeżeli stara tapeta posiada ciemniejszy kolor, niż nowa, może ona nieestetycznie prześwitywać. W takich sytuacjach warto zainwestować czas i wysiłek w usunięcie starej tapety, dzięki czemu uzyska się zadowalające efekty.

Jakie korzyści niesie za sobą przyklejenie nowej tapety na starą?

Przyklejenie nowej tapety na starą, znajdującą się na ścianie niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim, unika się konieczności zakupu materiałów i narzędzi potrzebnych do usunięcia starej tapety oraz wyrównywania ścian. To może znacząco skrócić listę potrzebnych materiałów. Co więcej, taka metoda pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Ważne jest jednak zrozumienie, że w takim przypadku efekt końcowy nie zawsze będzie zadowalający. W zależności od stanu poprzedniej tapety, jej rodzaju oraz innych czynników, może się okazać, że nowa tapeta nie będzie się dobrze trzymać lub wzory i struktury poprzedniej warstwy będą prześwitywać przez nową. Należy więc dobrze przemyśleć, czy w danym przypadku można nakleić tapetę na tapetę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium