decorlabs.pl

+48 531 234 926

Darmowa dostawa od 299zł

[email protected]

Czy można pomalować tapetę? Wszystko, co musisz wiedzieć 0
Czy można pomalować tapetę? Wszystko, co musisz wiedzieć

Wnętrza potrafią się szybko znudzić, dlatego odświeżanie starego pomieszczenia to zawsze ekscytujące, choć wymagające wyzwanie. Myśl o stworzeniu zupełnie nowej przestrzeni napawa wiele osób energią i chęcią do działania. Pojawiają się jednak pytania: w jaki sposób odświeżyć stare wnętrze? Pierwszym, co przychodzi na myśl, są oczywiście ściany! To najprostszy i najszybszy sposób, na odmianę pomieszczenia. Czy można pomalować tapetę farbą? Kiedy warto to zrobić i jakie rodzaje tapet nadają się do malowania? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z poniższego wpisu!

Czy można pomalować tapetę? 

Czy można malować tapetę? Choć idea przemalowywania tapet może być kusząca jako metoda odświeżenia wnętrza, nie wszystkie rodzaje tapet nadają się do tego procesu. Pewne tapety po prostu nie nadają się do odnowienia. Przed przystąpieniem do malowania warto dowiedzieć się więc, jakie tapety nadają się do odświeżenia, a które z nich nie.

Tapety, które zawierają uszkodzenia mechaniczne, nie nadają się do malowania. Wynika to z faktu, że po pomalowaniu nie prezentowałyby się one dobrze na ścianie. Dodatkowo tapeta, którą planuje się pomalować, nie powinna odstawać od ściany. Jeżeli tak się dzieje, przed przystąpieniem do procesu malowania należy ją przykleić przy użyciu klejów do tapet ściennych. Dodatkowo warto zobaczyć na stronie producenta, czy zaleca on malowanie konkretnej tapety. 

Kiedy warto malować tapety? Pomysł na szybką metamorfozę

Malowanie tapet może być korzystnym rozwiązaniem w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, jeżeli tapeta się znudziła i nie zachwyca już tak jak kiedyś, pomalowanie jej jest doskonałym sposobem na odświeżenie wnętrza i wprowadzenie nowego koloru do pomieszczenia Po drugie, malowanie tapet może okazać się skuteczne w przypadku, gdy tapeta uległa zabrudzeniu w określonych miejscach. To sposób na przywrócenie estetyki we wnętrzu w niewymagający sposób.

Jakie rodzaje tapet nadają się do malowania?

Wiadomo już, czy można malować tapetę, ale jaki jej rodzaj się do tego nadaje? Odpowiedni rodzaj tapety jest kluczowym elementem w uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów. W zasadzie każdy rodzaj tapety (z pewnymi wyjątkami) może być pomalowany. Tapety winylowe, raufaza, czy z włókna szklanego zazwyczaj nadają się do malowania, dzięki swojej trwałej strukturze. 

Do malowania nie nadają się jednak szczególnie delikatne i cienkie tapety papierowe. Są one wrażliwe na wilgotność farby i łatwo mogą ulec deformacji, a nawet uszkodzeniom. Przed przystąpieniem do malowania, zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta odnośnie danego rodzaju tapety i przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. 

Jaka farba nada się do pomalowania do tapety?

Gdy przychodzi do wyboru materiałów do pracy, bardzo ważny jest wybór właściwej farby. Jaką więc farbę można zastosować do malowania tapety?

Farby dyspersyjne (nazywane też emulsyjnymi) stanowią najbardziej uniwersalny wybór do malowania tapet. Wyróżnia je bardzo dobra przyczepność do podłoża, trwałość, a także bardzo dobre krycie. Dodatkowo rozcieńczane są w wodzie, co czyni je bezpiecznymi dla zdrowia i środowiska. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium